Spania: Circulaţia autoturismelor a fost restricţionată la Madrid, din cauza poluării

Primăria capitalei Madrid, condusă din luna iunie de o coaliţie rezultată din mişcarea 'indignaţilor', a decis pentru prima dată să restricţioneze circulaţia autoturismelor în centrul oraşului, ca urmare a nivelurilor foarte ridicate de poluare înregistrate în atmosferă, transmite AFP.
Economica.net - vin, 13 nov. 2015, 20:44
Spania: Circulaţia autoturismelor a fost restricţionată la Madrid, din cauza poluării

Măsura a fost anunţată joi seară la ora locală 23:00 şi a fost aplicată începând de vineri dimineaţă. În centrul oraşului, autoturismele rezidenţilor care nu au domiciliul în acest perimetru nu mai sunt autorizate să staţioneze, după ce începând de miercuri viteza maximă legală a fost limitată la 70 de km/h în zona de periferie.

Oraş cu o populaţie de 3,1 milioane de locuitori, Madridul înregistrează de mai multe zile vârfuri de poluare, instalaţiile care măsoară nivelurile de dioxid de azot (NO2) indicând concentraţii de peste 200 de micrograme pe metrul cub de aer.

Dar anunţarea restricţiilor în ultimul moment a stârnit numeroase critici, mai ales din partea Partidului Popular, care a deţinut timp de un sfert de secol conducerea primăriei Madridului, vicepremierul Soraya Saenz de Santamaria vorbind despre ‘precipitarea în adoptarea unor măsuri ce nu au fost pregătite’.

În replică, responsabila primăriei pentru problemele de mediu, Inés Sabanés, a declarat că este vorba doar de ‘o primă experienţă’ în urma căreia ‘vom învăţa cum să gestionăm mai bine datele’.

În acest timp parcările din centrul oraşului, de obicei saturate, erau vineri ocupate doar în proporţie de circa 20% şi, surprinzător, mijloacele de transport în comun nu păreau să fie mai aglomerate ca de o obicei.

Noul primar al capitalei Spaniei, Manuela Carmena, o fostă judecătoare cu orientare de stânga şi provenită din rândurile platformei cetăţeneşti Ahora Madrid (Madridul Acum), a promis că va întocmi planuri de acţiune pentru situaţia când nivelul poluării creşte semnificativ.

Madridul este considerat de asociaţia ecologistă franceză Respire al şaselea cel mai poluat oraş din Europa, iar Comisia Europeană a somat primăria capitalei Spaniei să ia măsuri pentru diminuarea poluării atmosferice.

Te-ar mai putea interesa și
Orange Romania și-a îmbunătățit oferta de roaming în afara UE
Orange Romania și-a îmbunătățit oferta de roaming în afara UE
Orange Romania anunță o actualizare importantă a ofertei de roaming pentru destinațiile din afara Uniunii Europene (Rest of the World), oferind clienților tarife mai accesibile, mai multă......
Ministerul Finanțelor a împrumutat 375 de milioane de lei de la bănci, suplimentar la licitația organizată joi
Ministerul Finanțelor a împrumutat 375 de milioane de lei de la bănci, suplimentar la licitația organizată joi
Ministerul Finanţelor a atras, vineri, 374,9 milioane de lei de la bănci, suplimentar la cele două licitaţii de joi, ...
Valoarea totală a deținerilor înregistrate la Depozitarul Central a depășit 414 miliarde de lei la 31 martie 2026 – ASF
Valoarea totală a deținerilor înregistrate la Depozitarul Central a depășit 414 miliarde de lei la 31 martie 2026 – ...
Valoarea totală a deţinerilor de instrumente financiare la Depozitarul Central a depăşit 414,5 miliarde de lei, respectiv ...
VIDEO Autostrada A1 Sibiu – Pitești: Imagini spectaculoase cu „podul verde” construit peste Olt
VIDEO Autostrada A1 Sibiu – Pitești: Imagini spectaculoase cu „podul verde” construit peste Olt
Secretarul de stat în Transporturi Irinel Ionel Scrioșteanu a transmis vineri seara imagini cu ecoductul Călinești care ...