Vicepreşedintele UDMR, ministrul mediului Laszlo Borbely, afirmă că nu vor fi parlamentari din arcul guvernamental care să voteze moţiunea de cenzură intitulată „După 22 de ani, democraţia este în pericol”, că Guvernul nu va cădea, iar Executivul trebuie să intre cu piciorul drept în noul an.