Dacă la Cotroceni, Traian Băsescu a avut parte de un dialog tensionat cu Opoziţia, la Guvern, şeful statului „a bătut la uşi deschise”. Şeful statului a ţinut un discurs minute în şir fără să fie întrerupt, însă consultările au lipsit cu desăvârşire. După speech, Băsescu s-a scuzat şi a plecat.