Criza i-a făcut pe români mai responsabili la locul de muncă. Atât de responsabili, încât peste 70% dintre ei preferă să meargă la serviciu bolnavi, decât să rişte să rămână fără venituri. Potrivit unui studiu realizat de PayLogic, zilele de concediu medical pe care şi le-au luat angajaţii în 2011 au scăzut cu aproape 50%, faţă de 2010.