Inspecţia Muncii, noi amenzi de 1,34 milioane de lei, în urma unor controale la nivel naţional

Inspecţia Muncii a aplicat amenzi de 1,34 milioane de lei şi a depistat 97 de persoane care munceau la negru, în urma unui control desfăşurat la nivel naţional în perioada 27 - 31 iulie, a informat, marţi, instituţia, potrivit Agerpres.
Economica.net - mar, 04 aug. 2015, 20:18
Inspecţia Muncii, noi amenzi de 1,34 milioane de lei, în urma unor controale la nivel naţional

‘La 42 de evenimente comunicate de inspectoratele teritoriale de muncă în doar o săptămână, apelul nostru la atenţie sporită cu privire la măsurile de securitate şi sănătate la locurile de muncă vine firesc şi chiar se impune. Nu este admisibil jocul cu viaţa oamenilor. Evaluarea incorectă ori insuficientă a riscurilor poate duce la tragedii ireparabile’, a declarat inspectorul general de stat, Dantes Nicolae Bratu.

În urma acţiunilor de control, s-au aplicat amenzi în valoare totală de 305.045 de euro, respectiv 1.342.200 de lei. Au fost depistate 97 de persoane care lucrau la negru. Dintre acestea 17 erau din Bihor şi câte 10 din Bucureşti şi judeţul Constanţa.

În domeniul relaţiilor de muncă, la nivel naţional, s-au aplicat amenzi în valoare de 1.021.700 de lei din care 680.000 de lei pentru muncă la negru. Pentru primirea la muncă a mai mult de cinci persoane fără contracte individuale de muncă, inspectorii de muncă au făcut patru propuneri de cercetare penală. Acestea s-au înregistrat în Bihor, Iaşi Buzău şi Bucureşti. Au fost sancţionaţi 248 de angajatori, precizează Inspecţia Muncii.

În aceeaşi perioadă, în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă s-au aplicat amenzi în valoare de 320.500 de lei. În judeţul Galaţi, a fost dispusă oprirea unor echipamente, iar în judeţul Tulcea s-a sistat activitatea unui angajator pentru a se evita accidentarea lucrătorilor. Angajatorii au comunicat către inspectoratele teritoriale de muncă 42 de evenimente care, în urma cercetărilor efectuate de inspectorii de muncă, vor fi încadrate sau nu ca fiind accidente de muncă.

‘Dat fiind numărul accidentărilor înregistrate la inspectoratele teritoriale de muncă, concluziilor rezultate în urma cercetărilor, neregulilor constatate în timpul controalelor, toate raportate la o singură săptămână de lucru, insist asupra măsurilor de protecţie a lucrătorilor pe care angajatorii sunt obligaţi să le ia. Evaluarea riscurilor şi asigurarea unui mediu de lucru sănătos şi sigur, conform legii şi normelor europene, reprezintă obligaţie şi o garanţie pentru a diminua efectele negative al accidentărilor cu care ne confruntăm’, a adăugat Bratu.

Te-ar mai putea interesa și
Putin susține că NATO se pregătește activ pentru un război împotriva Rusiei
Putin susține că NATO se pregătește activ pentru un război împotriva Rusiei
NATO se pregăteşte activ pentru un război împotriva Rusiei, a susţinut marţi preşedintele rus Vladimir Putin, în faţa a sute de noi absolvenţi ai academiilor militare ruse reuniţi la......
Nicușor Dan, după consultările cu partidele politice: Varianta care pare să se contureze este aceea a unui guvern politic minoritar
Nicușor Dan, după consultările cu partidele politice: Varianta care pare să se contureze este aceea a unui guvern politic ...
Varianta care pare să se contureze după consultările de marţi de la Cotroceni este cea a unui guvern minoritar, iar procesul ...
Hankook aduce iON în România, prima gamă de anvelope dedicată exclusiv vehiculelor electrice
Hankook aduce iON în România, prima gamă de anvelope dedicată exclusiv vehiculelor electrice
Hankook lansează în România gama iON și devine primul brand la nivel mondial care deține o linie completă, dezvoltată ...
Rusia ar putea interzice exporturile de motorină, după atacurile ucrainene asupra rafinăriilor sale
Rusia ar putea interzice exporturile de motorină, după atacurile ucrainene asupra rafinăriilor sale
Rusia ia în considerare interzicerea exporturilor de motorină, a anunţat vicepremierul Alexander Novak (foto), în timp ...