Ungaria va fi prima ţară din Europa Centrală şi de Est care va emite bonduri în yuani

Ungaria va emite obligaţiuni guvernamentale denominate în yuani, împreună cu Bank of China, pentru a atrage mai mulţi investitori asiatici, transmit site-ul portfolio.hu şi agenţia AP, citate de Agerpres.
Economica.net - mie, 25 nov. 2015, 15:08
Ungaria va fi prima ţară din Europa Centrală şi de Est care va emite bonduri în yuani

Premierul ungar Viktor Orban şi preşedintele Bank of China, Tian Guoli, au semnat, miercuri, la Beijing, acordul privind emiterea de obligaţiuni denominate în yuani. Acordul va permite companiilor şi instituţiilor financiare din Ungaria şi din regiune să obţină împrumuturi de pe pieţele chineze de capital, au anunţat autorităţile ungare.

Ministerul Economiei de la Budapesta nu a furnizat detalii privind mărimea şi perioada în care va avea loc emisiunea, dar a anunţat că ‘Ungaria este prima ţară din Europa Centrală şi de Est care va emite bonduri în yuani’.

În 2014, Bank of China a deschis un centru regional în Budapesta, iar Banca Centrală a Chinei (PBOC) a desemnat recent această sucursală ca centru de clearing pentru tranzacţii în yuani în regiune. Capitala Ungariei a devenit astfel al cincilea centru de clearing pentru tranzacţii în yuani din Europa, după Londra, Paris, Frankfurt şi Luxemburg.

Autorităţile de la Beijing încearcă să crească utilizarea yuanului în schimburile internaţionale, pentru a reflecta statutul Chinei de a doua economie mondială. Unii analişti preconizează chiar că într-o zi moneda chineză ar putea rivaliza cu dolarul american, care, în prezent, este valuta de referinţă la nivel mondial.

Te-ar mai putea interesa și
Valoarea totală a deținerilor înregistrate la Depozitarul Central a depășit 414 miliarde de lei la 31 martie 2026 – ASF
Valoarea totală a deținerilor înregistrate la Depozitarul Central a depășit 414 miliarde de lei la 31 martie 2026 – ...
Valoarea totală a deţinerilor de instrumente financiare la Depozitarul Central a depăşit 414,5 miliarde de lei, respectiv 81,3 miliarde de euro, la sfârşitul primului trimestru al anului 2026,......
VIDEO Autostrada A1 Sibiu – Pitești: Imagini spectaculoase cu „podul verde” construit peste Olt
VIDEO Autostrada A1 Sibiu – Pitești: Imagini spectaculoase cu „podul verde” construit peste Olt
Secretarul de stat în Transporturi Irinel Ionel Scrioșteanu a transmis vineri seara imagini cu ecoductul Călinești care ...
Ministerul Energiei a decontat de la începutul anului peste 110 milioane de euro din PNRR
Ministerul Energiei a decontat de la începutul anului peste 110 milioane de euro din PNRR
Valoarea plăţilor efectuate din Programul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR), în 2026, până la acest moment, ...
FOTO Orașul de lângă București unde lucrările la centură au ajuns la 30%
FOTO Orașul de lângă București unde lucrările la centură au ajuns la 30%
Lucrările la Centura Buftea au ajuns la un stadiu de 30%, transmite vineri compania de construcții PORR România.