Accident rutier de pe DN 2, soldat cu 18 victime, dintre care trei au murit

Un accident rutier s-a petrecut sâmbătă dimineaţă pe DN2, în apropierea localităţii Şindriliţa, în urma coliziunii între un microbuz cu călători şi un alt autovehicul. Persoanele rănite în urma accidentului de pe DN 2 sunt transportate cu ambulanţe spre spitale, au anunţat oficiali ai ISU Bucureşti, scrie Agerpres.
Economica.net - S, 19 nov. 2016, 07:37
Accident rutier de pe DN 2, soldat cu 18 victime, dintre care trei au murit

„Avem 18 victime dintre care trei au murit, 15 sunt transportate la spital. Cinci sunt duse cu SMURD, restul şi cu serviciul de ambulanţă”, au anunţat sursele citate.

Cele trei persoane decedate sunt două femei şi un bărbat.

Potrivit ISU Bucureşti, şase persoane au fost duse la spital de către maşinile SABIF, fiind distribuite două la spitalul Sf. Ioan, două la spitalul Floreasca, două la Pantelimon.

Alte două persoane au fost duse cu maşinile SAJ Ialomiţa la Floreasca, trei cu SMURD (două la Floreasca şi una la spitalul Elias) şi o persoană este transportată tot la Floreasca de maşina medicului de urgenţă de la Floreasca.

Cercetările au arătat că în autoturism a fost doar şoferul, iar în microbuz erau 17 persoane.

La faţa locului s-au deplasat patru ambulanţe SMURD şi un echipaj de descarcerare al ISU pentru scoaterea victimelor dintre fiarele contorsionate. Două dintre persoanele decedate au fost prinse sub microbuz.

Până în prezent, echipajele de intervenţie la locul accidentului au reuşit să scoată prin descarcerare şoferul autobuzului, care este în viaţă.

UPDATE ora 10:48

Secretarul de stat în MAI Raed Arafat a declarat sâmbătă, pentru AGERPRES, că 14 răniţi în accidentul de pe raza comunei Şindriliţa sunt internaţi în mai multe spitale din Capitală, din informaţiile sale starea acestora fiind „de cod verde şi cod galben”.
„Nu am informaţii ca cineva să fie în stare critică”, a afirmat Arafat.

Coordonatorul SMURD Bucureşti, Bogdan Opriţa, a declarat pentru AGERPRES că cinci răniţi au fost transportaţi la Spitalul Floreasca, unul plecând acasă, cinci la Spitalul Pantelimon, doi la Bagdasar-Arseni şi doi la Spitalul Elias. Potrivit medicului, cel mai grav ar fi şoferul care a necesitat să fie descarcerat şi care este în prezent investigat cel mai probabil având fracturi de membre inferioare. Opriţa a precizat că pacienţii sunt policontuzionaţi.

Te-ar mai putea interesa și
Comisia Europeană: Notificările privind riscurile de siguranţă alimentară au crescut cu 2% anul trecut
Comisia Europeană: Notificările privind riscurile de siguranţă alimentară au crescut cu 2% anul trecut
Notificările privind riscurile de siguranţă alimentară, transmise prin intermediul Sistemului de alertă rapidă pentru alimente şi furaje al Comisiei Europene, au crescut cu 2% anul trecut,......
Trump amenință UE cu tarife vamale de 100% dacă taxează serviciile digitale furnizate de companiile americane
Trump amenință UE cu tarife vamale de 100% dacă taxează serviciile digitale furnizate de companiile americane
Preşedintele american Donald Trump a ameninţat vineri că le va impune statelor Uniunii Europene taxe vamale de 100% dacă ...
George Simion: AUR la guvernare! Dacă nu se conformează Nicușor Dan, el trebuie suspendat
George Simion: AUR la guvernare! Dacă nu se conformează Nicușor Dan, el trebuie suspendat
Preşedintele AUR, George Simion, solicită că Alianţa pentru Unirea Românilor să intre la guvernare, susţinând că ...
Nicușor Dan: Am revenit la blocajul politic pe care marţi îl credeam depăşit. De marţi până azi, PNL şi-a schimbat poziţia
Nicușor Dan: Am revenit la blocajul politic pe care marţi îl credeam depăşit. De marţi până azi, PNL şi-a schimbat ...
Preşedintele Nicuşor Dan transmite că partidele au revenit la "blocajul politic", după ce PNL se angajase marţi să ...