Reactorul 1 al centralei nucleare din Cernavodă va fi reconectat la reţeaua electrică în această seară

Reactorul 1 al centralei nucleare din Cernavodă, care a fost deconectat vineri dimineaţă de la Sistemul Energetic Naţional din cauza unei avarii a unei linii a Transelectrica, va fi reconectat în această seară la reţaua electrică naţională, a anunţat vineri seară Nuclearelectrica, compania de stat care operează centrala nucleară de la Cernavodă.
Economica.net - vin, 06 ian. 2017, 16:21
Reactorul 1 al centralei nucleare din Cernavodă va fi reconectat la reţeaua electrică în această seară

Reactorul a fost deconecta vineri dimineaţă, la ora 8.25.

„Decizia de reconectare a Unitatii 1 la SEN este luata in consultare cu Dispecerul Energetic National, pe fondul tendinţei de stabilizare a condiţiilor meteorologice in zona Dobrogea, conform prognozei comunicate de Administratia Nationala de Meteorologie, condiţii care reduc riscul apariţiei unor noi perturbaţii in SEN”, a precizat Nuclearelectrica.

Perturbaţia care dus la deconectarea rectorului, ce asigură aproape 10% din prodfucţia naţională de electricitate, a apărut din cauza vremii nefavorabile din zona Cernavodă.

Reprezerntanţii Nuclearelectrica au dat asigurări că sistemele centralei funcţionează conform proiectului şi nu există niciun impact asupra securităţii nucleare a reactorului, personalului de exploatare, populaţiei şi mediului înconjurător.

Cele două unităţi de la Cernavodă asigură aproape 20% din producţia totală de electricitate a ţării.

Nuclearelectrica (SNN) a raportat pe primele nouă luni ale anului un profit net de 64,5 milioane lei, în scădere cu 51% faţă de perioada similară a anului trecut.

Compania a realizat în primele nouă luni o producţie de 7.589 GWh, mai mică cu 3%, comparativ cu aceeaşi perioadă a anului trecut, ca urmare a prelungirii opririi planificate a unităţii 1, pentru realizarea unor investiţii care se fac o singură dată pe durata de viaţă iniţială a unui reactor.

Acţionarul majoritar al companiei este statul român, prin Ministerul Energiei, care deţine o participaţie de 82,49% din totalul acţiunilor.

Te-ar mai putea interesa și
Dragoș Pîslaru (MIPE): Am atras în România 10 miliarde de euro bani europeni într-un singur an
Dragoș Pîslaru (MIPE): Am atras în România 10 miliarde de euro bani europeni într-un singur an
Banii europeni atraşi în ultimul an (10 iunie 2025-10 iunie 2026) au totalizat 10 miliarde de euro, potrivit ministrului Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Dragoş Pîslaru....
Șantierul Naval Orșova a câștigat trei contracte externe pentru construirea de nave fluviale
Șantierul Naval Orșova a câștigat trei contracte externe pentru construirea de nave fluviale
Compania Șantierul naval Orșova anunță investitorii și acționarii de la Bursa de Valori București că a încheiat ...
Bursa de la București a închis pe creștere ședința de tranzacționare de joi. Rulajul a ajuns la aproape 120 de milioane de lei
Bursa de la București a închis pe creștere ședința de tranzacționare de joi. Rulajul a ajuns la aproape 120 de milioane ...
Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a închis în creştere pe toţi indicii şedinţa de tranzacţionare de joi, iar rulajul ...
Un proiectil de origine necunoscută a lovit un cargou care naviga în Strâmtoarea Ormuz
Un proiectil de origine necunoscută a lovit un cargou care naviga în Strâmtoarea Ormuz
Un cargou a fost lovit joi de un proiectil de origine necunoscută în timp ce naviga în partea de sud a Strâmtorii Ormuz, ...