Grindeanu: Am prevăzut în buget sume mai mari pentru Administraţia Naţională a Penitenciarelor

Premierul Sorin Grindeanu a afirmat, marţi, că în bugetul pe 2017 au fost prevăzute sume mai mari pentru Administraţia Naţională a Penitenciarelor.
Economica.net - mar, 24 ian. 2017, 19:38
Grindeanu: Am prevăzut în buget sume mai mari pentru Administraţia Naţională a Penitenciarelor

‘La discuţia cu Ministerul Justiţiei – pentru că am discutat doar de buget (…) – am prevăzut (…), tocmai pentru a veni în întâmpinarea cerinţelor de la CEDO, sume mai mari pentru Administraţia Naţională a Penitenciarelor, creşterea sumei pe alocaţia de hrană. Acestea sunt lucruri care ne vor ajuta în ceea ce vrem să facem’, a declarat Sorin Grindeanu, la sediul PSD.

Totodată, premierul a făcut referire la sentinţele date de CEDO în cazuri care vizau condiţiile din penitenciare şi pe care statul român trebuie să le achite.

‘Eu ştiu că sunt în acest moment (…) peste 800 de sentinţe ale CEDO (….) pe care statul român trebuie să le achite. De asemenea, s-a dat o decizie pre-pilot (…) urmând ca decizia pilot să vină în lunile următoare, ceea ce ar însemna, din evaluările noastre (…), cam 80 de milioane de euro pe an. E un lucru de care CEDO ne-a informat din timp, nu de când e Guvernul Grindeanu. Şi înainte (…) au existat aceste discuţii. Aceste sentinţe (…) sunt date în toţi aceşti ani’, a spus Grindeanu.

La rândul său, liderul PSD, Liviu Dragnea, a declarat marţi, la sediul PSD, că Ministerul Justiţiei lucrează la propriul buget.

‘A fost o discuţie serioasă mai devreme, aici. Prim-ministrul i-a cerut ministrului Justiţiei să se majoreze alocaţia de hrană pentru deţinuţi (…), cred că cu 50%’, a spus Dragnea.

Potrivit lui Dragnea, România a primit foarte multe condamnări pe condiţiile din penitenciare.

‘Din păcate, România, de ani de zile, a primit foarte multe amenzi şi a primit foarte multe condamnări pe condiţiile din penitenciare. Sunt enorm de multe documente oficiale care, din păcate, n-au fost făcute publice până acum sau au fost făcute dar nu au fost foarte mediatizate, care arată că România este privită foarte rău din punctul acesta de vedere, respectiv condiţiile inumane din penitenciare. Nu vreau să exploatez un caz grav, dar totuşi azi-noapte a murit un om în penitenciar. Din câte îmi aduc eu aminte, acel om nu fusese condamnat la moarte. Eu cred că Ministerul Justiţiei (…) în foarte scurt timp trebuie (…) să prezinte câţi au murit în închisorile din România (…). Dacă sunt oameni condamnaţi pentru diverse pedepse, dar n-au fost condamnaţi la moarte, nu mi se pare corect să moară în închisoare’, a mai afirmat Dragnea.

Te-ar mai putea interesa și
Comisia Europeană: Notificările privind riscurile de siguranţă alimentară au crescut cu 2% anul trecut
Comisia Europeană: Notificările privind riscurile de siguranţă alimentară au crescut cu 2% anul trecut
Notificările privind riscurile de siguranţă alimentară, transmise prin intermediul Sistemului de alertă rapidă pentru alimente şi furaje al Comisiei Europene, au crescut cu 2% anul trecut,......
Trump amenință UE cu tarife vamale de 100% dacă taxează serviciile digitale furnizate de companiile americane
Trump amenință UE cu tarife vamale de 100% dacă taxează serviciile digitale furnizate de companiile americane
Preşedintele american Donald Trump a ameninţat vineri că le va impune statelor Uniunii Europene taxe vamale de 100% dacă ...
George Simion: AUR la guvernare! Dacă nu se conformează Nicușor Dan, el trebuie suspendat
George Simion: AUR la guvernare! Dacă nu se conformează Nicușor Dan, el trebuie suspendat
Preşedintele AUR, George Simion, solicită că Alianţa pentru Unirea Românilor să intre la guvernare, susţinând că ...
Nicușor Dan: Am revenit la blocajul politic pe care marţi îl credeam depăşit. De marţi până azi, PNL şi-a schimbat poziţia
Nicușor Dan: Am revenit la blocajul politic pe care marţi îl credeam depăşit. De marţi până azi, PNL şi-a schimbat ...
Preşedintele Nicuşor Dan transmite că partidele au revenit la "blocajul politic", după ce PNL se angajase marţi să ...