Băsescu despre Boc: Am fost doi parteneri extraordinari

Preşedintele Traian Băsescu a declarat, duminică, că el şi fostul premier Emil Boc au fost "doi parteneri extarordinari", care au trecut prin "momente care îi leagă pentru totdeauna".
Economica.net - D, 09 feb. 2014, 12:42
Băsescu despre Boc: Am fost doi parteneri extraordinari

Despre relaţia preşedinte – premier s-au spus foarte multe, de multe ori umilitor pentru amândoi. Am fost doi parteneri extraordinari, în momente în care ţara avea nevoie de doi bărbaţi care să îşi asume trecerea ţării prin criză”, a spus preşedintele.

Băsescu a amintit de „zile şi nopţi” de discuţii cu Boc, în căutarea de soluţii pentru rezolvarea crizei şi de luarea unor „măsuri extrem de dificile, din respect pentru români”.

„N-aveam bani pentru 300.000 de salariaţi (…) discuţia era : reducem salariile sau trimitem oamenii în şomaj. Decizia a fost una a solidarităţii. Întrebarea pe care a pus-o Emil: «Şi ce facem cu ei, din ce trăiesc?» Am decis să facem o reducere a salariilor şi să nu dăm pe nimeni afară”, a rememorat preşedintele Băsescu.

Băsescu a spus că în perioada guvernului Boc, „nici PDL nu a avut curajul să-i susţină” măsurile: „Doar Gelu Vişan şi Elena Udrea mai susţineau la tv, în rest, toată lumea era chitită să vadă ce se întâmplă”.

„Au fost lucruri care ne-au legat, am avut curaj cu premierul să luăm ţara în spate şi să o trecem împreună prin criză, ceea ce puţini au avut curajul să o facă în Europa, am dat posibilitatea ca ţara să reia creşterea economică. Am pus capăt prin măsuri dureroase dar necesare, le-am anticipat amândoi ca dificultate din punctul nostru de vedere personal”, a mai spus preşedintele.

„Viaţa ne-a adus în nişte funcţii în care aveam responsabilitatea ţării”, a spus preşedintele, adăugând că aceste momente „leagă pentru totdeauna”.

Te-ar mai putea interesa și
5,4 trilioane de dolari mai târziu: investitorii rescriu regulile piețelor financiare globale
5,4 trilioane de dolari mai târziu: investitorii rescriu regulile piețelor financiare globale
5,4 trilioane de dolari, atât au tranzacționat investitorii individuali în Acțiuni și ETF-uri, pe piața americană, în 2025. Potrivit datelor Vanda Research, citate de Associated Press,......
Ce impact poate avea tranzacția prin care Bonafarm va prelua Napolact asupra fermierilor români. Studiu Consiliul Concurenței
Ce impact poate avea tranzacția prin care Bonafarm va prelua Napolact asupra fermierilor români. Studiu Consiliul Concurenței
Deși nu a fost parafată încă pentru că se așteaptă acordul Comisiei pentru Examinarea Investițiilor Străine Directe ...
Mesajul Microsoft la București despre AI: Există progres în România, dar nu sunteți încă lideri regionali. Aveți doi ani ca să recuperați
Mesajul Microsoft la București despre AI: Există progres în România, dar nu sunteți încă lideri regionali. Aveți ...
România are o fereastră de oportunitate de 24 de luni pentru a recupera decalajele și a deveni unul dintre liderii regionali ...
Județ din România, obligat să anuleze licitație de 1,3 miliarde de lei pentru construirea unui centuri, din cauza contestațiilor
Județ din România, obligat să anuleze licitație de 1,3 miliarde de lei pentru construirea unui centuri, din cauza contestațiilor
Consiliul Județean Maramureș a anulat licitația pentru construirea Centurii Baia Mare (sectoarele 1 și 2), după ce Consiliul ...