Spania vrea să taxeze suplimentar băncile pentru profiturile excesive realizate din dobânzi şi comisioane percepute clienţilor, aceasta fiind cea mai curajoasă mişcare împotriva băncilor luată de o importantă ţară membră a Uniunii Europene pentru a contracara creşterea costului vieţii, transmite Bloomberg, relatează Agerpres.
Extern
Economie externă, politică şi cele mai noi şi importante informaţii despre ce se întâmplă în Europa, America, Asia şi pe toată planeta.