Guvernul a aprobat înţelegerea cu Republica Moldova privind interconectarea reţelelor de gaze şi energie

Guvernul a aprobat, miercuri, înţelegerea încheiată pe 21 mai cu Executivul Republicii Moldova privind realizarea proiectelor necesare interconectării reţelelor de gaze naturale şi energie electrică din cele două state, informează un comunicat de presă remis AGERPRES.
Economica.net - mie, 26 aug. 2015, 12:50
Guvernul a aprobat înţelegerea cu Republica Moldova privind interconectarea reţelelor de gaze şi energie

‘În domeniul gazelor naturale, părţile au convenit prioritizarea lucrărilor pentru interconexiunea Iaşi – Ungheni, respectiv Gazoductul Ungheni – Iaşi, pe teritoriul Republicii Moldova şi Gazoductul Oneşti – Iaşi, cu staţiile de comprimare aferente, pe teritoriul României. Termenul convenit pentru realizarea acestor obiective este sfârşitul anului 2016’, se arată în comunicatul menţionat.

În ceea ce priveşte energia electrică sursa citată precizează că lucrările complementare prioritare sunt interconexiunea Isaccea – Vulcăneşti, respectiv linia electrică Vulcăneşti – Chişinău şi staţia electrică Back-to-Back aferentă, proiectul RO – Ungheni – Străşeni şi staţia electrică Back-to-Back aferentă, dar şi proiectul Suceava – Bălţi.

‘Termenele de realizare ale celor două interconexiuni sunt 2016 şi, respectiv, sfârşitul anului 2018. Pe lângă acestea, părţile au stabilit ca obiective strategice de importanţă naţională atât proiectul gazoductului Ungheni – Chişinău, cât şi interconexiunea electrică Isaccea – Vulcăneşti – Chişinău şi staţia Back-to-Back aferentă’, adaugă Biroul de presă al Executivului.

Pe de altă parte, prin actul normativ în discuţie este actualizată componenţa Grupului comun de lucru în domeniul energiei din cadrul Comisiei inter-guvernamentale Republica Moldova – România, prin includerea unor reprezentanţi din partea cabinetelor prim-miniştrilor din ambele state.

Tot miercuri, Guvernul a adoptat un memorandum care prelungeşte de la patru la opt ani perioada de acordare a contribuţiei nerambursabile de 100 de milioane de euro de către Guvernul României Executivului Republicii Moldova, până la 28 martie 2019. A fost extinsă, de asemenea, şi valabilitatea acordului dintre cele două guverne, de la şase la zece ani, respectiv, până la 28 martie 2021.

‘Acordul dintre Guvernul României şi Guvernul Republicii Moldova privind implementarea programului de asistenţă tehnică şi financiară în baza unui ajutor financiar nerambursabil în valoare de 100 de milioane de euro, acordat de România Republicii Moldova a fost semnat în 2010’, menţionează sursa citată.

Te-ar mai putea interesa și
Comisia Europeană: Notificările privind riscurile de siguranţă alimentară au crescut cu 2% anul trecut
Comisia Europeană: Notificările privind riscurile de siguranţă alimentară au crescut cu 2% anul trecut
Notificările privind riscurile de siguranţă alimentară, transmise prin intermediul Sistemului de alertă rapidă pentru alimente şi furaje al Comisiei Europene, au crescut cu 2% anul trecut,......
Trump amenință UE cu tarife vamale de 100% dacă taxează serviciile digitale furnizate de companiile americane
Trump amenință UE cu tarife vamale de 100% dacă taxează serviciile digitale furnizate de companiile americane
Preşedintele american Donald Trump a ameninţat vineri că le va impune statelor Uniunii Europene taxe vamale de 100% dacă ...
George Simion: AUR la guvernare! Dacă nu se conformează Nicușor Dan, el trebuie suspendat
George Simion: AUR la guvernare! Dacă nu se conformează Nicușor Dan, el trebuie suspendat
Preşedintele AUR, George Simion, solicită că Alianţa pentru Unirea Românilor să intre la guvernare, susţinând că ...
Nicușor Dan: Am revenit la blocajul politic pe care marţi îl credeam depăşit. De marţi până azi, PNL şi-a schimbat poziţia
Nicușor Dan: Am revenit la blocajul politic pe care marţi îl credeam depăşit. De marţi până azi, PNL şi-a schimbat ...
Preşedintele Nicuşor Dan transmite că partidele au revenit la "blocajul politic", după ce PNL se angajase marţi să ...