Ioan Niculae redeschide Viromet, primul dintre cele şase combinate chimice pe care le ţinea închise. A cumpărat gaze din import

Combinatul chimic Viromet Victoria, deţinut de grupul Interagro al omului de afaceri Ioan Niculae a fost repornit astăzi la ora 11. Este  prima unitate chimică dintre cele şase pe care le deţine omul de afaceri care este repornită
Gabriela Ţinteanu - J, 04 iul. 2019, 08:00
Ioan Niculae redeschide Viromet, primul dintre cele şase combinate chimice pe care le ţinea închise. A cumpărat gaze din import

Specializat în producţia de metanol, formaldehidă, răşini sintetice, produse prelucrate din mase plastice, combinatul chimic Viromet Victoria a fost repornit azi la ora 11.00.

Informaţia ne-a fost furnizată chiar de Ioan Niculae.

“Azi 4 iulie va începe să curgă gaz la Viromet, ceea ce înseamnă că în 48 de ore va trebui să ajungem să producem metanol. De trei luni de zile repunem în funcţiune toate instalaţiile pentru acest moment. Vom produce 456 de tone de metanol pe zi, aferente unui consum de 22 de milioane de metri cub de gaz.

Pentru prima data, avem un contract de lungă durată pentru furnizarea de gaz. Avem acoperit prin acest contract necesarul de gaz până la sfârşitul anului şi pentru producţia aferentă următorilor doi ani. Furnizorul este unul extern, nu luăm absolut nici un metru cub de la intern. Preţul la gaz este desigur mai mic decât cel pe care l-am fi obţinut de pe piaţa internă, dar până la urmă nici acest lucru nu este cel mai important, ci siguranţa livrărilor. Nu este ca la noi, când ai tot timpul un contract lunar şi în fiecare lună se schimbă şi se speculează evoluţia prteţului la metrul cub de gaz”, ne-a spus Niculae.

„În afară de metanol, Viromet va produce 66.000 de tone de răşini pentru industria lemnului care vor fi distribuite către firmele Kronospan Sebeş, Yldiz Piteşti, Kastamonu şi Egger Rădăuţi. De asemenea, sper ca de la 1 octombrie să finalizăm investiţiile în noul reactor, cu ajutorul căruia vom produce 825 de tone pe zi de metanol şi vom reuşi creşterea eficienţei, deci implicit un consum mai mic de gaze naturale. Investiţiile în acest reactor au fost de circa 5 milioane de euro şi sunt aproape gata. Odată cu redeschiderea combinatului de la Viromet Victoria au fost redate în circuit încă aproximativ 500 de locuri de muncă”, ne-a mai spus Niculae.

Primele informaţii despre redeschiderea combinatului au apărut la finalul verii trecute. La acea vreme, Viromet Victoria, singurul combinat din cele şase deţinute de omul de afaceri român Ioan Niculae care nu a intrat în insolvenţă, avea un număr mediu de 308 angajaţi şi o cifră de afaceri  (în 2017) de circa 39 de milioane de lei.

Dacă ar funcţiona la capacitate, grupul Interagro, acum în insolvenţă, ar fi, de departe cel mai mare consumator de gaze naturale din România.

Citeşte şi:

INTERVIU Ioan Niculae: Nu iau un metru cub de gaz românesc. Au preferat să închidă sonde, decât să îmi vândă mie. Ce vor face cu el, îi dau foc?


Te-ar mai putea interesa și
Românii, în topul celor care au fondat startup-uri de miliarde de dolari în SUA. Cine sunt antreprenorii din spatele boom-ului AI și tech
Românii, în topul celor care au fondat startup-uri de miliarde de dolari în SUA. Cine sunt antreprenorii din spatele boom-ului ...
România își consolidează poziția în rândul țărilor care au produs antreprenori de succes în Silicon Valley și în ecosistemul american de tehnologie. Potrivit celui mai recent raport al......
Cum se poartă bătălia magazinelor alimentare online. Freshful by eMAG vs Sezamo
Cum se poartă bătălia magazinelor alimentare online. Freshful by eMAG vs Sezamo
Freshful by eMAG și Sezamo, cei doi jucători de pe piața comerțului alimentar online, au trecut anul trecut de jumătate ...
Trump i-a spus lui Putin că este gata să contribuie la încheierea conflictului în Ucraina
Trump i-a spus lui Putin că este gata să contribuie la încheierea conflictului în Ucraina
Preşedintele SUA, Donald Trump, i-a transmis duminică preşedintelui rus Vladimir Putin că "încheierea conflictului în ...
Adrian Veştea se declară convins că va exista un nou guvern în cel mult o săptămână
Adrian Veştea se declară convins că va exista un nou guvern în cel mult o săptămână
Premierul desemnat Adrian Veştea afirmă că guvernul pe care îl va propune va obţine voturile necesare, menţionând ...