Ionuţ Mişa: Pilonul II de pensii nu se desfiinţează, nu se naţionalizează. A fost o eroare pe care mi-o asum

Ministrul Finanţelor, Ionuţ Mişa, a declarat joi la parlament, după votul de învestitură a Guvernului Tudose, că Pilonul II de pensii ”nu se desfiinţează şi nu se naţionalizează”, deşi dimineaţă, la audierea în comisiile de buget finanţe ale Camerei Deputaţilor şi Senatului susţinuse exact contrariul, potrivit News.ro.
Economica.net - J, 29 iun. 2017, 15:20
Ionuţ Mişa: Pilonul II de pensii nu se desfiinţează, nu se naţionalizează. A fost o eroare pe care mi-o asum

„Nu se desfiinţează, nu se naţionalizează. A fost o eroare pe care mi-o asum”, a susţinut Ionuţ Mişa întrebat ce se întâmplă până la urmă cu Pilonul II de pensii, scrie News.ro.

Dimineaţă, la audierile din comisiile de buget-finanţe ale Parlamentului, Mişa declarase că Pilonul II de pensii, care administrează active de aproape 40 de miliarde lei, va fi desfiinţat, banii vor fi returnaţi contribuabililor, iar aceştia vor trebui să aleagă între Pilonul I, de stat, sau Pilonul III, privat.

Câteva ore mai târziu, întrebat despre desfiinţarea pilonului II de pensii, în urma afirmaţiei ministrului Mişa, preşedintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat ,, că este „o prostie”, fără să dorească să facă şi alte completări pe acest subiect.

Şi prim-ministrul Mihai Tudose a negat informaţiile date de ministrul de Finanţe. După discursul susţinut în plenul camerelor reunite, înaintea votului de învestire a Cabinetului său, Tudose a susţinut că Pilonul II de pensii nu va fi desfiinţat şi că va avea o discuţie pe acest subiect cu ministrul Finanţelor, cel care a făcut anunţul referitor la desfiinţare.

„Nu se desfiinţează. Dumnezeule, de unde scoateţi?! Cum să spună aşa ceva? O să vorbesc cu el (n.r.: Ionuţ Mişa). Nu se desfiinţează. Punct”, a spus premierul Mihai Tudose, întrebat de măsura pe care o va lua noul Executiv privind pilonul II de pensii.

Principalii indicatori ai Bursei de Valori Bucureşti (BVB) pierdeau peste 4%, iar leul s-a devalorizat până la cotaţii de peste 4,57 lei/euro, după publicarea în presă a informaţiilor despre noul program de guvernare, care schimbă total modul de impozitare şi după ce ministrul nominalizat la Finanţe a vorbit despre desfiinţarea pilonului II de pensii, unul dintre cei mai importanţi furnizori de capital din România.

La ora 15.25, ora României, indicele BET, al celor mai importante 10 acţiuni, pierdea 2,4%, după ce pierduse anterior chiar 4%, iar indicele BET-NG, al titlurilor din energie, scădea cu 3,8%, după ce iniţial pierduse peste 5%.

Brokerii au indicat că motivul scăderii este anunţul desfiinţării Pilonului II de pensii.

Te-ar mai putea interesa și
Binance speră să obţină licenţa pentru a opera în Europa
Binance speră să obţină licenţa pentru a opera în Europa
Platforma de schimb de criptomonede Binance intenţionează să rămână în Uniunea Europeană şi va încerca din nou să obţină permisiunea de a opera în blocul comunitar, a declarat pentru......
Preşedintele Nicuşor Dan participă la Summitul Flancului Estic, în Polonia
Preşedintele Nicuşor Dan participă la Summitul Flancului Estic, în Polonia
Preşedintele Nicuşor Dan va participa joi la cea de a doua reuniune a Summitului Flancului Estic (Formatul Helsinki), care ...
Cod galben de caniculă în aproape toată ţara, temperaturile vor ajunge la 35 de grade
Cod galben de caniculă în aproape toată ţara, temperaturile vor ajunge la 35 de grade
Aproape toată ţara se va afla, joi, sub o avertizare cod galben de temperaturi ridicate şi caniculă, meteorologii anunţând ...
VIDEO – Bilanţul cutremurelor din Venezuela ar putea ajunge la zeci de mii de morţi, posibil 100.000 (USGS). Clădiri prăbuşite, pene de curent şi stare de urgenţă – Care sunt datele oficiale până acum
VIDEO – Bilanţul cutremurelor din Venezuela ar putea ajunge la zeci de mii de morţi, posibil 100.000 (USGS). Clădiri ...
Stare de urgenţă în Venezuela după ce două cutremure puternice au lovit miercuri Venezuela la un interval de aproximativ ...