Organizaţiile nonprofit trebuie să declare şi să plătească impozitul pe profit pentru anul trecut până luni, 27 februarie, cu o lună mai devreme decât alţi contribuabili, în caz contrar riscând amenzi de până la 5.000 lei, însă unele ONG-uri sunt nelămurite dacă trebuie să plătească impozit pe venitul microîntreprinderilor, cuprins între 1% şi 3%, pentru noul plafon, de 500.000 euro, sau continuă să achite impozit pe profit, scrie News.ro.
News
Cele mai noi ştiri din economie, cele mai importante informaţii despre salarii, pensii, politică, administraţie, criza Coronavirus, vaccinuri şi alte noutăţi.