O explozie a avut loc la o fabrică Vel Pitar din Braşov. Mai multe persoane rănite şi alte 10 s-ar afla sub dărămături

O fabrică de pâine a sărit în aer la Braşov, în apropierea stadionului din oraş, unde are loc un meci de fotbal dintre FC Braşov şi CSM Vâlcea. Sunt cel puţin trei raniţi, şi alte zece se află sub dărâmături, potrivit RomâniaTV.
Economica.net - J, 05 nov. 2015, 18:05
O explozie a avut loc la o fabrică Vel Pitar din Braşov. Mai multe persoane rănite şi alte 10 s-ar afla sub dărămături

La faţa locului au ajuns 7 ambulanţe şi 4 autospeciale.

Potrivit primelor relatări ale martorilor, explozia a fost atât de puternică încât bucăţi de zid au ajuns pe strada din apropiere. Un corp al clădirii, în care se aflau moara, cuptorul şi laboratorul fabricii, s-a prăbuşit.

Toată clădirea este cuprinsă de flăcări şi există pericolul ca incendiul să se extindă la clădirile din zonă. Pompierii intervin la acest moment.

Secretarul de Stat, Raed Arafat a delcarat pentru RomâniaTV: „Există suspiciuni că 10 persoane sunt prinse sub dărâmturi. A fost o explozie serioasă, situaţia este foarte gravă. Pompierii încă lucrează, s-a activat centrul de comandă de la Minister. Avem trei elicoptere pregătite pentru a prelua răniţii, două la Bucureşti, unul la Mureş. Planul roşu de intervenţie în forţă a fost activat. În mod normal ar trebui ca gazele să fi fost deja oprite”.

Întrebat dacă persoanele rănite vor fi transportate la Bucureşti, secretarul de stat a spus că la Braşov există o secţie de Chirurgie Plastică şi se poate ocupa de arşi dacă este cazul.

De la Covasna au fost mobilizate echipaje SMURD şi o maşină de descarcerare grea, dar şi echipaje de medici de la Târgu Mureş, a precizat Raed Arafat.

„Se pare că sunt 3 persoane care sunt victime, sunt răniţi, nu pot să vă spun care e situaţia lor. Suntem cu cei de la ISU, cu pompierii, cu poliţia locală. Se intervine în acest moment în incinta fabricii de paine. Să sperăm ca nu vor fi şi victime. Nu ştim cauzele. Este în vecinătatea stadionului de fotbal, sunt blocuri în zonă, e şi o autogară, şi blocuri de locuinţe, dar sper să nu avem probleme. Sper ca cei ajunşi la faţa locului vor reuşi să ţină totul sub control”, a spus primarul Gheorghe.

Te-ar mai putea interesa și
VIDEO Autostrada A1 Sibiu – Pitești: Imagini spectaculoase cu „podul verde” construit peste Olt
VIDEO Autostrada A1 Sibiu – Pitești: Imagini spectaculoase cu „podul verde” construit peste Olt
Secretarul de stat în Transporturi Irinel Ionel Scrioșteanu a transmis vineri seara imagini cu ecoductul Călinești care este construit în cadrul contractului pentru secțiunea 3 Cornetu -......
Ministerul Energiei a decontat de la începutul anului peste 110 milioane de euro din PNRR
Ministerul Energiei a decontat de la începutul anului peste 110 milioane de euro din PNRR
Valoarea plăţilor efectuate din Programul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR), în 2026, până la acest moment, ...
FOTO Orașul de lângă București unde lucrările la centură au ajuns la 30%
FOTO Orașul de lângă București unde lucrările la centură au ajuns la 30%
Lucrările la Centura Buftea au ajuns la un stadiu de 30%, transmite vineri compania de construcții PORR România.
Calea ferată Brașov – Sighișoara: Lucrările care includ și cele mai lungi tuneluri feroviare se apropie de 60%
Calea ferată Brașov – Sighișoara: Lucrările care includ și cele mai lungi tuneluri feroviare se apropie de 60%
Proiectul de reabilitare a liniei de cale ferată Brașov – Sighișoara, componentă importantă a Coridorului Rin–Dunăre, ...