România şi Serbia vor deschide un nou punct de trecere a frontierei, pe canalul Bega

Executivul şi-a dat acordul pentru deshiderea unui punct de trecere a frontierei româno-sârbe între localităţile Otelec şi Srbsk Itebej, pe canalul Bega, potrivit News.ro.
Economica.net - vin, 30 iun. 2017, 18:00
România şi Serbia vor deschide un nou punct de trecere a frontierei, pe canalul Bega

„Punctul internaţional de trecere a frontierei va fi deschis pentru navigaţia pe apă, trafic pietonal şi pentru biciclete, fiind amplasat între localităţile Otelec din România şi Srbsk Itebej din Republica Serbia. Pentru moment, nu se are în vedere efectuarea de lucrări de investiţii, construcţii, amenajări ori montarea de instalaţii în zona de cale navigabilă interioară”, informează Guvernul, citat News.ro.

Punctul de trecere a frontierei va fi deschis zilnic, în intervalul orar 08.00-12.00 (ora României), respectiv de la ora 07.00 la 19.00 (ora Republicii Serbia). De asemenea, părţile pot conveni, la solicitarea oricăreia dintre ele, ca punctul de trecere a frontierei Otelec – Srbsk Itebej să funcţioneze în afara orelor de program prevăzute mai sus.

Prin noul punct de trecere va fi interzis transportul mărfurilor periculoase, al animalelor vii şi al produselor supuse controlului fitosanitar este interzis prin acest punct de frontieră.

Te-ar mai putea interesa și
Noi obligații de informare a clienților pentru instalatorii de aer condiționat, va fi lege europeană
Noi obligații de informare a clienților pentru instalatorii de aer condiționat, va fi lege europeană
Instalatorii de aparate de aer condiționat vor fi obligați să le comunice clienților cât de eficiente energetic sunt aceste sisteme, conform unei legi a Uniunii Europene propuse miercuri, în......
Binance speră să obţină licenţa pentru a opera în Europa
Binance speră să obţină licenţa pentru a opera în Europa
Platforma de schimb de criptomonede Binance intenţionează să rămână în Uniunea Europeană şi va încerca din nou ...
Preşedintele Nicuşor Dan participă la Summitul Flancului Estic, în Polonia
Preşedintele Nicuşor Dan participă la Summitul Flancului Estic, în Polonia
Preşedintele Nicuşor Dan va participa joi la cea de a doua reuniune a Summitului Flancului Estic (Formatul Helsinki), care ...
Cod galben de caniculă în aproape toată ţara, temperaturile vor ajunge la 35 de grade
Cod galben de caniculă în aproape toată ţara, temperaturile vor ajunge la 35 de grade
Aproape toată ţara se va afla, joi, sub o avertizare cod galben de temperaturi ridicate şi caniculă, meteorologii anunţând ...