Timiş: 14 migranţi afro-asiatici şi kosovari, depistaţi la graniţa cu Serbia

Un număr de 14 migranţi proveniţi din spaţiul afro-asiatic au fost depistaţi sâmbătă, 8 octombrie, în zona localităţilor timişene Nerău şi Moraviţa, în timp ce încercau să intre ilegal în ţară, din Serbia, scrie Agerpres.
Economica.net - S, 08 oct. 2016, 07:41
Timiş: 14 migranţi afro-asiatici şi kosovari, depistaţi la graniţa cu Serbia

”După miezul nopţii de vineri spre sâmbătă, poliţiştii de frontieră din cadrul Sectorului Poliţiei de Frontieră Moraviţa au observat cu ajutorul Sistemului Optronic de Supraveghere Attica un grup de persoane care se deplasau pe jos, peste câmp, dinspre Serbia spre România. Imediat, poliţiştii de frontieră au declanşat o acţiune specifică, fiind depistate în vegetaţia din zonă, în apropierea localităţii Moraviţa, 11 persoane (şase bărbaţi, o femeie şi patru copii) care au fost preluate şi transportate la sediul Poliţiei de Frontieră pentru cercetări”, declară Petre-Ionuţ Nicola, purtător de cuvânt al Poliţiei de Frontieră Timişoara.

În cadrul primelor cercetări s-a stabilit că persoanele în cauză nu aveau documente de identitate asupra lor şi au declarat că sunt cetăţeni sirieni, irakieni, egipteni şi algerieni. Persoanele adulte au vârste cuprinse între 18 şi 50 de ani, iar copiii au vârste cuprinse între 5 şi 11 ani. De asemenea, adulţii au mai declarat că au plecat din Serbia cu intenţia de a ajunge într-un stat din vestul Europei.

În acelaşi interval orar, şi poliţiştii de frontieră din cadrul Sectorului PF Lunga au depistat pe direcţia localităţii Nerău, cu sprijinul lucrătorilor din cadrul Poliţiei Teremia Mare, trei bărbaţi din Kosovo, cu vârste cuprinse între 18 şi 24 ani, care nu îşi justificau prezenţa în zonă.

Grupul a fost condus la sediul Sectorului Poliţiei de Frontieră Lunga, unde s-a stabilit că persoanele au trecut frontiera din Serbia.

Poliţiştii de frontieră timişeni efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de trecere frauduloasă a frontierei de stat, fiind contactate autorităţile sârbe pentru cercetarea în comun a evenimentelor şi punerea în aplicare a acordului de readmisie.

În ultima lună, la frontiera româno-sârbă din judeţul Timiş au fost depistate mai multe grupuri, însumând circa o sută de transfugi din spaţiul afro-asiatic şi kosovari, care voiau să intre ilegal din Serbia în România.

Te-ar mai putea interesa și
Valentin Lazea (BNR): A propune în România creşteri de impozite acum este nerealist din punct de vedere social şi politic
Valentin Lazea (BNR): A propune în România creşteri de impozite acum este nerealist din punct de vedere social şi politic
Calea pentru reducea deficitului sub 3% este eliminarea pe cât posibil a evaziunii fiscale şi a optimizării fiscale şi nu creşterea de impozite, care este nerealistă din punct de vedere social......
Turnuri de 11 etaje și școală pe cel mai nou bulevard din Capitală. Cum arată proiectul, într-o zonă cu potențial
Turnuri de 11 etaje și școală pe cel mai nou bulevard din Capitală. Cum arată proiectul, într-o zonă cu potențial
Un nou proiect rezidențial este în pregătire într-una din zonele cu potențial din București, acolo unde a fost construit ...
Fondul ETF Energie Patria – Tradeville a trecut de 100 de milioane de lei în active totale
Fondul ETF Energie Patria – Tradeville a trecut de 100 de milioane de lei în active totale
Activele fonului ETF Energie Patria – Tradeville au atins valoarea de 100,1 milioane lei la dată de 23 iunie 2026, în ...
Nicușor Dan spune că a văzut disponibilitate pentru cel puțin o soluție de guvern. Președintele consideră că ar fi fost neconstituțional să se implice între negocierile dintre Veștea și AUR
Nicușor Dan spune că a văzut disponibilitate pentru cel puțin o soluție de guvern. Președintele consideră că ar fi ...
Preşedintele Nicuşor Dan a afirmat miercuri că, potrivit declaraţiilor publice făcute de reprezentanţii partidelor, ...