Tudose: Relocarea la Bucureşti a Agenţiei Europene pentru Medicamente rămâne un obiectiv prioritar pentru Guvern

Relocarea la Bucureşti a Agenţiei Europene pentru Medicamente rămâne un obiectiv prioritar pentru Guvern, afirmă premierul Mihai Tudose, într-un comunicat al Executivului.
Economica.net - mie, 05 iul. 2017, 15:28
Tudose: Relocarea la Bucureşti a Agenţiei Europene pentru Medicamente rămâne un obiectiv prioritar pentru Guvern

Potrivit sursei citate, şeful Executivului a cerut Ministerului Sănătăţii şi Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi Dispozitivelor Medicale, în calitate de instituţii responsabile cu pregătirea dosarului de candidatură a României pentru relocarea, la Bucureşti, a Agenţiei Europene pentru Medicamente, să continue munca pentru finalizarea acestui dosar, astfel încât să fie depus până la termenul agreat la nivel european, 31 iulie.

Premierul a făcut această solicitare în cadrul reuniunii Comitetului de Coordonare a Sistemului Naţional de Gestionare a Afacerilor Europene care a avut loc miercuri, la Palatul Victoria.

‘Pregătirea corespunzătoare a dosarului de candidatură pentru ca România să găzduiască sediul Agenţiei Europene pentru Medicamente a fost şi este în continuare un obiectiv prioritar asumat de Guvern, iar calendarul pentru depunerea candidaturilor impune un ritm accelerat de pregătire. Doresc să prezentăm un dosar de candidatură consistent, care să evidenţieze că România este pregătită şi merită să găzduiască o agenţie europeană’, a declarat Tudose.

Conform comunicatului, şeful Executivului a făcut apel la toate instituţiile implicate în pregătirea dosarului de candidatură să acorde sprijinul pentru evidenţierea avantajului competitiv al ofertei României pe toate domeniile de interes, având în vedere interesul crescut în rândul statelor membre pentru găzduirea acestei agenţii europene.

‘O sarcină importantă va fi promovarea activă a candidaturii României, prin asumarea obiectivului la nivelul fiecărei instituţii în parte’, se arată în comunicat.

Pe de altă parte, în cadrul reuniunii a fost analizată şi pregătirea preluării de către România a preşedinţiei Consiliului Uniunii Europene.

‘Ministrul delegat pentru afaceri europene, Victor Negrescu, a subliniat că este important ca fiecare instituţie să se încadreze în calendarul acţiunilor asumate pentru asigurarea unui mandat de succes al României’, se mai arată în comunicat.

Te-ar mai putea interesa și
Noi obligații de informare a clienților pentru instalatorii de aer condiționat, va fi lege europeană
Noi obligații de informare a clienților pentru instalatorii de aer condiționat, va fi lege europeană
Instalatorii de aparate de aer condiționat vor fi obligați să le comunice clienților cât de eficiente energetic sunt aceste sisteme, conform unei legi a Uniunii Europene propuse miercuri, în......
Binance speră să obţină licenţa pentru a opera în Europa
Binance speră să obţină licenţa pentru a opera în Europa
Platforma de schimb de criptomonede Binance intenţionează să rămână în Uniunea Europeană şi va încerca din nou ...
Preşedintele Nicuşor Dan participă la Summitul Flancului Estic, în Polonia
Preşedintele Nicuşor Dan participă la Summitul Flancului Estic, în Polonia
Preşedintele Nicuşor Dan va participa joi la cea de a doua reuniune a Summitului Flancului Estic (Formatul Helsinki), care ...
Cod galben de caniculă în aproape toată ţara, temperaturile vor ajunge la 35 de grade
Cod galben de caniculă în aproape toată ţara, temperaturile vor ajunge la 35 de grade
Aproape toată ţara se va afla, joi, sub o avertizare cod galben de temperaturi ridicate şi caniculă, meteorologii anunţând ...