Preşedintele suspendat, Traian Băsescu, a declarat, duminică noaptea, că nu a mers la vot pentru că le-a cerut românilor să facă acelaşi lucru şi pentru că nu a vrut să legitimeze prin prezenţa sa un referendum în care s-a „umflat” numărul voturilor şi în care fete în bikini au mers la urne. Vezi toate declaraţiile lui Traian Băsescu după anunţarea primelor rezultate de la referendum