Preşedintele Traian Băsescu a declarat, marţi, că, dacă premierul Victor Ponta „doreşte o bună cooperare cu preşedintele, trebuie să aibă în vedere că nu omul, dar instituţia trebuie respectată”, şeful statului referindu-se la „atacurile” premierului de la momentul la care i-a „pus în mână” mandatul.