Firmele care oferă aplicaţii pentru servicii de taximetrie fac o activitate de dispecerat neautorizată, conform legislaţiei româneşti, iar protestele vor continua în perioada următoare în vederea eliminării pirateriei din transportul rutier, susţin reprezentanţii Confederaţiei Operatorilor şi Transportatorilor Autorizaţi din România (COTAR).