Proiectul de lege al Ministerului de Interne, lansat ieri în dezbatere publică, nu prevede reducerea numărului de parlamentari, ci, surpriză, sporirea lor. Reamintim că reducerea numărului de parlamentari de la 471, câşi sunt acum, la cel mult 300 a fost una din principalele teme cu care Traian Băsescu şi-a câştigat al doilea mandat de preşedinte, românii votând la referendumul din 2009 diminuarea numărului aleşilor.