Mai puţin de 5% din locurile de consum din România au primit contoare inteligente, iar, procentual, cea mai bună situaţie se întâlneşte în Bucureşti. Contoarele s-au ieftinit, furturile şi consumurile tehnologice au scăzut, la fel şi cheltuielile cu citirea contoarelor, lucru spus de ANRE, dar ANRE tot este decisă să amâne termenul la care să debuteze „marea contorizare”, pe motiv că momentan nu sunt beneficii vizibile pentru toare categoriile de clienţi. Până în 2020, potrivit legii, 80% din locuinţele din România trebuia să aibă montate contoare inteligente.
News
Cele mai noi ştiri din economie, cele mai importante informaţii despre salarii, pensii, politică, administraţie, criza Coronavirus, vaccinuri şi alte noutăţi.