Prefectul de Vaslui, Radu Renga, a solicitat Guvernului suma de trei milioane de lei pentru a finaliza lucrările la o serie de surse de alimentare cu apă din 13 localităţi grav afectate de secetă şi unde investiţiile sunt blocate de cinci ani din lipsă de fonduri.