Acţionarii Telekom România Communications (fostul Romtelecom) au hotărât în 19 noiembrie 2014 cu unanimitate de voturi să completeze obiectul de activitate al companiei cu: „producţia, transportul, distribuţia şi comercializarea energiei electrice”, potrivit unei decizii publicate luni în Monitorul Oficial. Contactaţi de HotNews.ro, oficialii Telekom au confirmat faptul că au facut demersurile legale necesare pentru a se lansa pe piaţa de energie.