Gazprom şi partenerii săi europeni au semnat un pact al acţionarilor pentru gazoductul Nord Stream-2
Grupul rus Gazprom a anunţat vineri că a semnat un pact al acţionarilor cu principali săi parteneri europeni, companiile germane BASF şi E.ON, francezii de la ENGIE, grupul austriac OMV (proprietarul Petrom) şi grupul anglo-olandez Shell, pentru gazoductul Nord Stream-2, un proiect care vizează majorarea livrărilor de gaze naturale ruseşti spre Uniunea Europeană, transmite AFP.