Fostul preşedinte Ion Iliescu susţine că este nevoie de o coroborare mai bună a politicilor economice cu cele sociale pentru a stopa declinul democrafic. Necesitatea este dovedită de faptul că un stat sărac ca România a înregistrat o scădere consistentă a populaţiei, deşi pe plan mondial ţările sărace înregistrează cele mai consistente creşteri demografice.