La Grădina Zoologică Sibiu, de unde o tigroaică a scăpat în 13 decembrie 2011, fiind apoi ucisă, se vor monta uşi şi garduri electrice, dar şi camere video. Primarul Klaus Iohannis a precizat că măsurile au fost luate pentru a spori atât siguranţa animalelor, cât şi pe cea a vizitatorilor.